Jak přežít blackout

2. dubna jsem psala krátký článek o varování jednoho experta na bezpečnost státu"Plašení".
Ráda bych přidala několik podrobností, které jsem v tomto článku vynechala.
Především expert říkal, že při celkovém výpadku elektřiny může státu trvat pět až sedm dnů, než se vzpamatuje a začne obyvatelstvo zásobovat vodou a základními potravinami. Na toto období by měly mít rodiny připraveny zásoby.
Když si tedy všimneme, že přestal jít proud (ve dne si toho všimneme dost rychle), ihned si začneme plnit kde co vodou. Dřív, než se vyprázdní vodárenské věže. Když se proud zase brzy zapne, zalijeme si alespoň pořádně kytky.

Neteče-li voda, začíná problém, který si možná málo kdo uvědomuje. Nelze používat splachovací toaletu (a je dobré si uvědomit, že v nádrži je docela slušná zásoba pitné vody).
Jak to lze vyřešit:
Dovolené trávíme v dodávce, která je sice přestavěná na obytnou, ale neobsahuje záchod. Obvykle to problém není, ale když spíte např. v Syrakusách u chodníku, tak to problém je, uprostřed města si neodskočíte. Vozíme pytlíky původně určené do odpadkového koše. Po použití je zavážeme a ihned vyhodíme. Nikdy k žádné fatální neestetické nehodě nedošlo.
Takže k zásobě pitné vody a potravin doporučuji i několik balení těchto sáčků.

Dá se ovšem předpokládat, že budou i rodiny, které žádné zásoby nemají a velmi rychle začnou trpět žízní. Mohou se pokusit získat vodu násilím v okolních bytech nebo domech.
Dveře od bytu zahradíme nábytkem, ale útok se dá očekávat spíš oknem. Je jednoduché je rozbít a velmi těžké dobře a bezpečně zajistit.
Doporučuje se tvářit se, že u vás nikdo není doma. Nechodíme k oknům a večer nesvítíme. Případní agresoři si řeknou, že jste z bytu utekli se všemi zásobami a vynechají vás.
Někdy se ale rozhodnou, že by ve vašem bytě mohlo přece jen něco dobrého zůstat. Pak je třeba si uvědomit, že se nejedná o vycvičenou protiteroristickou jednotku. Jsou to stejní a stejně zoufalí lidé jako my a asi tak stejně bojeschopní. Dáme-li najevo, že jsme pevně odhodláni se tvrdě bránit, ve většině případů je odradíme. Základy sebeobrany jsou posány zde.
Kuchyň je plná nebezpečných zbraní. Připravíme si paličky, válečky, nože... Ale nejspíš bude stačit pořádně na ně řvát nebo jim věnovat jednu petláhev s vodou pro děti. Při přípravě zásob s tím můžeme předem počítat.
Zásoby, zbraně a další pro nás důležité věci uložíme v místnosti bez oken, kterou budeme schopni ubránit. V panelákovém bytě to je např. koupelna, v rodinném domě podkroví. Žádné pohodlí, ale přechodné chaotické období takhle přežijeme.
Uhájit se můžeme klidně i použitými sáčky do odpadkového koše.

Další podrobnosti, jak se na blackout správně a zodpovědně připravit, najdete ZDE.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Krecht

Kniha JAK PŘEŽÍT KONEC CIVILIZACE aneb CESTA K SOBĚSTAČNOSTI

Jak si doma vyrobit burčák